Féljünk-e az AfD-től?
A zsidó újságírónak, Rafael Korenzechernek igaza van, amikor állítja: az AfD Németország egyetlen reménye.
A kétdukátos harminc évvel ezelőtt bukkant fel egy bécsi árverésen, akkor másfél millió forintért kelt el. Most ennek a többszöröséért kerül kalapács alá.
Nyitókép: katalogus.numismatics.hu
Szombaton rendezi meg a Nudelman Numizmatika idei dupla érmeaukcióját, amelynek legkülönlegesebb tétele II. Mátyás király körmöci kétdukátosa lesz. A budapesti árverésen a világ minden tájáról származó ritkaságok,
ókori aranyak mellett magyar és erdélyi pénzek veretei is kalapács alá kerülnek
– idézte a Magyar Nemzet a Numizmatika közleményét.
Az aukción szerepelnek továbbá Hunyadi János ritkaságszámba menő aranyai és II. Rákóczi György nagybányai aranyforintja, Ferenc József és Erzsébet királyné 1867-es koronázására kibocsátott, 15 dukát súlyú aranyérme, valamint a Magyar Tanácsköztársaság 1919-ben készült próbaveret-tervezete is.
Mint írták, az antik pénzek közül az aukció kiemelt darabja lesz a trák királyság ősi aranyérme, melyet Lüszimakhosz veretett időszámítás előtt 305-281 között, a római aranyak közül pedig figyelemre méltó Domitianus császár aureusza.
Kiemelték,
vegyesházi uralkodóink aranyforintjai a legkeresettebb darabok az utóbbi két évtizedben a gyűjtők körében.
Hunyadi János ritkaságszámba menő aranyai mindig nagy érdeklődésre tarthatnak számot, az aukción három is szerepel, amire korábbi árverésen még nem volt példa.
Hangsúlyozták, hogy a címlapdarab, II. Mátyás körmöci kétdukátosa a lehető legnagyobb ritkaság, magántulajdonban csak ez a példány ismert. Felidézték, hogy
a kétdukátos harminc évvel ezelőtt bukkant fel egy bécsi árverésen, ahol másfél millió forintért kelt el,
majd 2007-ben a Nudelman Numizmatika aukcióján már kétszer annyiért adták el. Most harmincezer euróról – csaknem 12 millió forintról – indul az árverésen.
A másik kiemelkedő darab Ferenc József kilencdukátosa, melyet 1896-ban vertek Körmöcbányán a millenniumi ünnepségek alkalmából. Az éremkép I. Ferdinánd 1553-as tallérjának a mintájára készült Ferenc József portréjával.
Szintén különleges tétel a Ferenc József és Erzsébet királyné 1867-es koronázására kibocsátott, 15 dukát súlyú aranyérme, amelyből csak kevés készült.
A szintén szombaton zajló 22. aukció anyagát 120 tallér, mintegy háromszáz koronázási és visszafoglalási érem alkotja.
A visszafoglalási érmek a törökök elleni győzelmek alkalmából készültek 1683 és 1718 között – írták.
A kommünikéből az is kiderült, hogy az árverés zárótétele egy háromszáz darabos próbaveret-gyűjtemény, amely a legnagyobb ismert magángyűjtemény.
A tallérok közül pedig egy igazi ritkaság a listavezető, amely sem a Magyar Nemzeti Múzeum Éremtárában, sem a bécsi Münzkabinett gyűjteményében nem szerepel – zárták a közleményt.